Kitap Destek Başvurusu Sıkça Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR
"Sadece başvuru anında yüklenir" belgeleri nedir? Ne zaman yüklenmeli?
Bu ibare belirtilen belgeler başvuru formunda sorulan soruların cevaplarına istinaden çıkan belgelerdir. Eğer bir başarınız varsa veya vasiniz başvuru yapıyorsa başvuru öncesinde bu belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. 

Neden bu kadar çok belge isteniyor?
Ahbap Derneği olarak hem tabi olduğumuz mevzuat gereğince hem de ihtiyaç sahibi olduğunuzun teyit edilmesi ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespit edilmesi amacıyla gerekli olan belgeleri talep ediyoruz. Önemle belirtiriz ki, sizlere yapacağımız desteğin gerekli değerlendirmesinin ve ihtiyaç sahibi olduğunuzun teyit edilebilmesi için gereken minimum belgeyi sizden almayı amaçlıyoruz.   
Başvurunuzda yüklediğiniz tüm belgeleriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuata ayrıca Ahbap Kişisel Verilerin Korunması Politikası’nda belirtilen maddelere uygun olarak güvenli alanda saklanmaktadır. 

Gelir belgesi nedir? Nereden temin edebilirim?
Gelir belgesi SGK Tam Hizmet Dökümüdür. SGK Tam Hizmet Dökümünüzü yani Gelir Belgenizi, E-Devlet üzerinden barkodlu belge olarak oluşturup sisteme yükleyebilirsiniz.

Öğrencilik Belgesi’ni nereden alabilirim?
Öğrencilik Belgesi’ni; 18 yaşın üzerinde iseniz E-Devletiniz üzerinden, 18 yaşın altındaysanız veliniz kendi E- Devleti üzerinden ‘Öğrencilik Belgesi Sorgulama’ ile alabilir ve sisteme yükleyebilirsiniz.

Öğrenci belgesi olarak e-okul ekran görüntüsü kabul edilir mi?
Hayır, kabul edilmez. Öğrenci belgesi olmak zorundadır. Öğrencilik Belgenizi 18 yaşın üzerindeyseniz kendi E-Devletiniz üzerinden, 18 yaşın altındaysanız Veli/Vasinizin E-Devleti üzerinden alabilirsiniz. (E-Devletten alınacak öğrencilik belgesi ile ilgili detay yukarıda belirtilmiştir.)

Temel Lise’de okuyorum destekten yararlanabilir miyim?
Üzgünüz, Temel Liseler de Özel Okul kapsamına girdiği için destekten yararlanamazsınız.

Özel okulda okuyorum ancak tam bursluyum destekten yararlanabilir miyim?
Tam burslu olduğunuza dair resmi belgeyi ‘Opsiyonel Belge’ kısmına yüklemeniz halinde diğer şartların değerlendirmesi sonucunda yararlanabilirsiniz.

Mezun öğrenciyim, öğrenci belgesi yerine ne yüklemeliyim?
Mezuniyetinizi belgenizi E-Devlet üzerindeki Mezuniyet Belgesi Sorgulama sayfasından alabilirsiniz. 

Kimlik fotokopisi yerine kimlik fotoğrafı yeterli midir?
Evet, kimliğinizin fotoğrafını yüklemeniz yeterli olacaktır. 18 yaşından küçük öğrenciler için hem başvuran veli/vasinin kimliği hem de öğrencinin kimliği sisteme yüklenmelidir. 18 yaşından büyük ve kendi adına başvuru yapan öğrenciler için ise kendi kimliklerini yüklemeleri yeterlidir. 

Belgelerimi mail ile gönderdim kabul edilir mi?
Hayır, belgelerinizi sadece ahbap.org/belge-yonetimi ekranından ve profilinizdeki belge yönetimi sayfasından ilgili başvurunuzu seçerek yüklemeniz gerekmektedir.

Başvuru durumumu nereden öğrenebilirim?
Başvurunuz ile alakalı sizlere değerlendirme sonucunda mail ve SMS yoluyla geri dönüş yapılacaktır.

Mail ve SMS yoluyla eksik ve hatalı belgem olduğu söylendi, değiştirdim nasıl teyit edebilirim?
Sizlere ulaşılması sonrasında belgelerinizi değiştirmeniz sonucunda değerlendirmeler yapılıp tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

Ulusal ve Uluslararası başarı belgesi nedir? Neden isteniyor?
Eğer ulusal ve uluslararası bir başarınız varsa sizden başvuru esnasında ulusal ve uluslararası belgeniz istenicektir. Bu belgeyi sadece başvuru anında yükleyebilirsiniz, belgenizi hazır bulundurun. Belge resmi kurumlardan alınmış bir belge olmalıdır. 

Opsiyonel Belge nedir?
Opsiyonel belge başvuru sırasında durumunuzu destekleyen yüklemek istediğiniz ekstra belgeler için açılan bir alandır. Aynı zamanda başvuru sonrasında değerlendirme sırasında Ahbap'ın sizlerden durumunuzu destekleyen belgeyi yüklemeniz için açık bırakılan bir alandır.