İdis ve Ahbap’tan İşitme Cihazı Desteği

20 Ekim 2020
İdis ve Ahbap’tan İşitme Cihazı Desteği

İdis ve Ahbap, işitme sağlığı alanında yeni bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.

Türkiye’nin önde gelen işitme merkezlerinden İDİS, işitme sağlığına dikkat çekmek ve bu konuda toplum bilincinin oluşmasını sağlamak için, Ahbap Derneği ile bir iş birliğine imza attı. Bu iş birliği kapsamında yapılan eğitici ve bilinçlendirici çalışmaların yanı sıra, 2020 sonuna kadar Ahbap’ın ilgilendiği ve işitme zorluğu yaşayan kişilere 40 adet ihtiyaçlarına uygun işitme cihazı desteği verecek. Ahbap olarak bizler de ihtiyaç sahiplerini tayin edip ihtiyaç duydukları işitme cihazına kavuşabilmeleri için gereken süreci takip etmeye başladık.


İşitme cihazı temin sürecinin işleyişini şu şekilde özetleyebiliriz: İhtiyaç sahipleri Ahbap tarafından tayin edildikten sonra, gelen işitme cihazı talepleri İDİS ile paylaşılıyor ve İDİS İşitme Merkezlerinin olduğu illerde, test ve ayar hizmetleri veriliyor. İDİS İşitme Merkezleri olmayan illerde ise merkezdeki işitme uzmanları tarafından uzaktan yapılan değerlendirmeler sonucu cihaz ihtiyacı belirleniyor. Bu süreci takiben ihtiyaç sahiplerine cihaz temin ediliyor.


İşitme cihazı desteğinin yanı sıra, toplumun işitme sağlığı hakkında bilinçlendirilip işitme sağlığının öneminin vurgulanması için İDİS İşitme Merkezi uzmanları tarafından çeşitli videolar hazırlandı. İşitme sağlığının esasları, çocuklarda işitme kaybı nasıl fark edilir, yaşlılarda işitme kaybı ve Alzheimer ilişkisi, işitme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar gibi çeşitli konularda hazırlanan bu videolara yakın zamanda Ahbap TV üzerinden ulaşılabilir. 


2017 yılında sevginin ve gerçeğin peşinde çıktığımız yolda; zorlukları aşmanın ancak iyilik ve dayanışmayla mümkün olduğunun da bilinciyle başlattığımız dayanışma hareketi, her gün katlanarak büyüyor. İhtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarının karşılanması ve toplumun bilinçlendirilerek hepimiz için daha güzel bir gelecek sağlanması adına durmadan çalışıp ve projeler üreterek bu hayalimize her gün bir adım daha yaklaşabilmeyi umuyoruz. 


İŞİTME CİHAZI DESTEĞİ İÇİN ahbap.org/yardim ÜZERİNDEN DESTEK BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİRSİNİZ.