HPV Aşılarının ilk dozu uygulandı!

27 Nisan 2022
HPV Aşılarının ilk dozu uygulandı!

4 Mart’ta açtığımız HPV Destek başvurusu sonrası yapılan değerlendirmeyle maddi durumu aşı ücretini karşılamaya yetmeyen başvuru sahiplerini belirledik ve Başkent Üniversitesi Hastanesi desteğiyle ilk randevularını oluşturarak aşılarının ilk dozlarına başladık.

Ahbap Derneği olarak, yaşamlarının herhangi bir döneminde kadınların %85’inde erkeklerin ise %91’inde görülen HPV’nin kansere neden olan türlerinden aşı ile korunabileceğimizin altını çizmek için pilot il İstanbul’da 200 kişi için ücretsiz HPV Aşısı Projesi başlattık

HPV’nin kanser yapan türlerinden korunmak için başlatılan projeden; aşı ücretini karşılayamayan 11 yaş üstü kız, erkek çocuk ve 15 yaş üstü ergen, kadın ve erkek 200 kişi Prof. Dr. M. Murat Naki öncülüğünde uygulamadan yararlanabilecek. Aşı prosedürü çocuklar için 6 ay arayla 2 doz, yetişkinler için ilk dozdan 2 ay ve 2. dozdan 4 ay sonra olmak üzere 3 doz halinde uygulanacak.

4 Mart’ta açtığımız başvuru sonrası yapılan değerlendirme sonrasında maddi durumu aşı ücretini karşılamaya yetmeyen başvuru sahiplerini belirledik ve Başkent Üniversitesi Hastanesi desteğiyle ilk randevularını oluşturduk. 

İlk gün 16 kişinin aşılanması sonrasında, aşı olanlar kendilerine verilen aşı kartlarını sosyal medya hesaplarından paylaşıp; ‘HPV’den korkmuyoruz, #ihtimalleritersineçeviriyoruz’ dedi.

‘BU ROZET HPV İLE SAVAŞACAK!’

Aşı bütçesine destek sağlaması amacıyla HPV Virüsünün mikroskobik görüntüsünden esinlenerek tasarladığımız yaka iğnesi, rozet ve kol düğmelerimiz de market.ahbap.org ve Trendyol Pazaryeri’nde satışta.

Bu rozetlerin satışından elde edilecek gelirle, aşıyı karşılayamayan daha fazla kişiye ulaşarak destek sağlanabilecek. Bu süreçte İstanbul’da başlattığımız projeyi Türkiye geneline yaymayı ve olabildiğince çok insanın aşılanmasına destek olmayı planlıyoruz.