"Ahbap Elazığ İçin 2 Milyon TL Topladı" Haberlerine Yönelik Açıklama

29 Ocak 2020
"Ahbap Elazığ İçin 2 Milyon TL Topladı" Haberlerine Yönelik Açıklama

Kamuoyuna duyurulur

K.

Ahbap Derneği tarafından açıklama;

29.01.2020 tarihinde yapılan "Ahbap Derneği, Elazığ'daki depremzedeler için 2 milyon lira topladı" başlıklı haberlere ilişkin olarak;

Ahbap Derneğinin Elazığ ve Malatya depremi özelinde herhangi bir bağış toplama yapmadığını belirtmek isteriz. Derneklerin belli bir amaca yönelik yardım toplayabilmesi için valilik onaylı yardım kampanyaları başlatmış olmaları gerekmektedir. Ahbap Derneği, Elazığ ve Malatya özelindeki tüm yardımlarını deprem özelinde yardım toplayarak değil, kendi hesabındaki para üzerinden yapmıştır.

Deprem öncesinde, Genel Başkanımız Haluk Levent tarafından, Ahbap Derneği bağış hesabında bulunan paranın 384 bin TL olduğu açıklanmış olup, bu paranın deprem bölgesine çadır alınarak AFAD'a teslim edilmek üzere harcanacağı açıklanmıştır.

Açıklamadan 2 gün sonra çadırlar yerine konteynerlar alınarak çadırların iade edildiği duyurulmuştur. 29.01.2020 tarihinde yine Genel Başkanımız Haluk Levent tarafından, 3 günde gelen bağışlar sonucu hesaptaki paranın 1 Milyon 500 bin TL olduğu açıklanmış olup, 1 milyon TL ile konteyner alımı için Valilik bağlantısının kurulduğu, kalan 500 bin TL ile 9 evin yeniden yapımı için Arıcak Kaymakamlığı ile anlaşıldığı açıklanmıştır.

Haberde kullanılan '2 milyon TL para toplandı' ibaresi yanlış algı oluşturmaya sebebiyet vermektedir. Bu metin, oluşan yanlış anlaşılmayı düzeltmek için hazırlanmıştır.

Kamuoyuna duyurulur.