Gıda Destek Başvurusu SSS

Gıda Destek Başvurusunda Sıkça Sorulan Sorular

Belgeler nelerdir? Nasıl yükleyebilirim?

Başvurunuzun değerlendirilebilmesi için sistemdeki tüm belgelerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde yüklemeniz gerekmektedir. Bu belgeleri ahbap.org/belge-yonetimi ekranından yükleyebilirsiniz. 

Belge yükleme kılavuzuna https://ahbap.org/yardim-basvuru-belgeleri-alma-ve-yukleme linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Başvuru sonucumu nasıl ögrenebilirim?

Gıda destek başvurunuz onaylandıysa tarafınıza onay maili ve SMS'i gelecektir. Bu SMS'de gıda paketinizin kargo takip numarası da bulunmaktadır. 

Neden bu kadar çok belge isteniyor?

Ahbap Derneği olarak hem tabi olduğumuz mevzuat gereğince hem de ihtiyaç sahibi olduğunuzun teyit edilmesi ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespit edilmesi amacıyla gerekli olan belgeleri talep ediyoruz. Önemle belirtiriz ki, sizlere yapacağımız desteğin gerekli değerlendirmesinin ve ihtiyaç sahibi olduğunuzun teyit edilebilmesi için gereken minimum belgeyi sizden almayı amaçlıyoruz.   

Başvurunuzda yüklediğiniz tüm belgeleriniz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuata ayrıca Ahbap Kişisel Verilerin Korunması Politikası’nda belirtilen maddelere uygun olarak güvenli alanda saklanmaktadır. 

"Sadece başvuru anında yüklenir" belgeleri nedir? Ne zaman yüklenmeli?

Bu ibare belirtilen belgeler başvuru formunda sorulan soruların cevaplarına istinaden çıkan belgelerdir. Sonrasında maalesef yüklenemez.

-Kimlik fotoğrafımı arkalı önlü yüklemedim sorun olur mu?

Yeni kimlik kartınızın ön yüzünün fotoğrafını yüklemeniz yeterlidir.

İmzam onaylanmıyor, onay cümlesini de doğru yazdığıma eminim. Ne yapmalıyım?

İmzanın üzerindeki onay metnini doğru yazdığınıza emin olunuz. Eğer hala bir sorunla karşılaşıyorsanız sayfayı yenileyip tekrar başvuru yapmayı deneyiniz.

Belgelerimi mail ile gönderdim kabul edilir mi?

Hayır, belgelerinizi sadece ahbap.org/belge-yonetimi ekranından ve profilinizdeki belge yönetimi sayfasından ilgili başvurunuzu seçerek yüklemeniz gerekmektedir.

Taşınmaz kaydımı bulamadım. Yükledim kabul edilmedi. Nereden temin edebilirim? 

Taşınmaz kayınızı aşağıdaki adımları izleyerek alabilir ve sisteme yükleyebilirsiniz.

  • https://webtapu.tkgm.gov.tr/ adresine giriniz.
  • “Tapu İşlemleri Girişi” kısmından bireyseli seçiniz.
  • e-devlet ile giriş yapınız.
  • Açılan ekranda “Taşınmazları listele” seçeneğine tıklayınız.
  • Çıkan ekranın üstündeki yazdır butonuna tıklayarak karekodlu belgenizi oluşturunuz ve sisteme yükleyiniz.

Belgelerimin eksik yüklediğine dair mail geldi ama belgelerimi güncelleyemiyorum, nasıl güncellerim?

Belgelerinizi yükledikten sonra güncelleyemezsiniz. Belgeniz eğer onaylandıysa yeşil renk, reddedildiyse kırmızı renkte görünür ve doğru belgeyi yüklemeniz gerekmektedir. Başvurunuzun değerlendirilebilmesi için tüm belgelerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde yüklemeniz gerekmektedir. 

Mail ve SMS yoluyla eksik ve hatalı belgem olduğu söylendi, değiştirdim nasıl teyit edebilirim?

Sizlere ulaşılması sonrasında belgelerinizi değiştirmeniz sonucunda değerlendirmeler yapılıp tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

Opsiyonel Belge nedir?

Opsiyonel belge başvuru sırasında durumunuzu destekleyen yüklemek istediğiniz ekstra belgeler için açılan bir alandır. Aynı zamanda başvuru sonrasında değerlendirme sırasında Ahbap'ın sizlerden durumunuzu destekleyen belgeyi yüklemeniz için açık bırakılan bir alandır.

Gıda Kolisi ne zaman ulaşır?

Başvurunuz değerlendirildikten ve size onaylandı mesajı geldikten en geç 1 hafta içerisinde gıda koliniz tarafınıza kargo yoluyla ulaştırılacaktır.

Kolim başka adrese gitmiş, başkası teslim almış, kargo şirketi koliyi eve getirmiyor ne yapmalıyım?

Ahbap Derneği olarak gıda kolisini en hızlı ve sağlam şekilde tarafınıza ulaştırmayı amaçlamaktayız. Bu süreçte kargodan kaynaklı sorunlarınızın çözümlerini öncelikle kargo şirketi ile sonrasında hey@ahbap.org ile çözebilirsiniz.

Gıda kolisinin içindekiler patlamış ne yapalım?

Gıda koliniz kargo tarafından tarafınıza teslim edilirken mutlaka kontrol ediniz. Eğer patlama veya hasar var ise bunu kabul etmeyiniz ve fotoğraflandırınız. Sonrasında bu durumu hey@ahbap.org maili üzerinden bize ulaştırabilirsiniz.